Szuper Overkill kijelölés

Nos, a felháborodás részben igaz. Tényleg rejtegettem egy szuper overkill stb. eszközt, mert szerintem nagyon fontos volt megismernetek a kijelölések összeadását (unió), különbségét, és ezeket a lehető legegyszerűbb eszközökkel tanulhatjuk meg.

És igen, bevallom, ezek közül az eszközök közül a mindennapi életben a

a sokszög lasszó eszköz az, amit tényleg használni is szoktam.

(Ilyen hülye elnevezéseket! Töröttvonalú kijelölés, én így nevezném… Sokszög lasszóval nem fogsz musztángot.)

Az összes többi kijelöléssel vagy én vagyok pontatlan vagy a program: A lasszónál remeg a kezem, a mágneses lasszó akkor működik jól, ha nagy kontrasztú a kontúr. Így hát gyakran visszatérek a fenti soxög lasszóhoz…

A FELADATOKHOZ TÖLTSD LE EZT A ZIP-ÁLLOMÁNYT!

(1) Garázspálca

Van még egy Varázspálca is a Harry Potter rajongóknak. Ez akkor jó, ha nagyobb felületű, egységes színű képrészleteket szeretnél kijelölni.

Itt van pl. ez a fickó, változtasd meg a háttér színét zöldre! Használd a Varázspálca eszközt, meg a Színezet/telítettség párbeszédpanelt (CTRL+U)!

A varázspálca beállításainál (a menüsor alatt) van egy tolerancia-érték, ezt növelve nagyobb árnyalat-tartományt tudsz kijelölni.

Leadás: 01_zoldpenesz.jpg

(2) UFO

A Photoshop a hamis UFO-észlelők svájcibicskája.

Ezen a képen elhelyeztem egy Rabalux márkájú ún. UFO-lámpát. Tanulmányozz UFO-észlelésekről képeket, majd alakítsd át ezt a képet “hiteles” UFO-bizonyítékká!

(Időtlen megjelenésű, fém és üveg kombinációjú mennyezeti lámpa, 1 darab E27-es foglalattal. 28.5 cm átmérőjű, fehér színű fém lámpatest, fehér színű opálüvegbúrával. A lámpatest E27-es, max. 60W teljesítményű energiatakarékos fényforrással is használható. Kialakításának köszönhetően a fényforrás cseréje, illetve a lámpatest tisztítása gyorsan és egyszerűen elvégezhető.)

  1. Láthatod, hogy éppen a villanyvezetéken lóg, amit gondolom retusálással el tudnál tüntetni.
  2. Minden kijelölő eszköznél beállíthatod, hogy a kijelölés ne éles, hanem lágy peremű legyen.
    Figyelj rá, a kijelölés megrajzolása előtt kell tenned! Ha utána erre a terültere festesz, vagy a Szintek párbeszédpanelt használva (CTRL+L) kivilágosítod a területet, nagyon szép, ködös szélű halo-jelenséget (mint a holdudvar) tudsz létrehozni.

Leadás: 02_pufok.jpg

(3) Körtefagyi

Ez az első feladatunk, ahol a kijelölés overkill technikáját alkalmazzuk. Emellett már megjelennek a rétegek is!

Ebből

legyen ez…

  1. A tölcséres képen először a varázspálca eszközzel jelöld ki a hátteret! Észre fogod venni, hogy a tárgyfotó nem egységes háttérben készült el, ezért a varázspálca beállításainál (a menüsor alatt) elég nagyra kell venni a toleranciát. Amíg eltalálod, jópárszor próbálkozol majd. Nem baj!
  2. Ha sikerült a hátteret kijelölnöd, nyomd meg a CTRL+D billentyűkombinációt. Voilá! Ez ugyanaz, mintha a Menü > Kijelölés > Kijelölés megszüntetése menüparancsot adtad volna ki. Szóval eltűntetted a kijelölést, amivel dolgoztál. Nézz rá a tanárodra, amíg meglátja a pillantásodat, csóváld rosszallóan a fejed, mond háromszor, hogy NO, majd tárj vissza a feladathoz!
  3. Azért kértem, hogy tüntesd el a kijelölést, mert most jön a szuper ultimate eszközünk:
  1. Ez a Gyors kijelölés. Egyszerűen csak fess rá a háttérre, és a kijelölés szétterjed, megkeresi a kontúrokat, és néhány mozdulattal a küldetés teljesítve. (Az ecset feje, amivel fested a kijelölést, ugyínúgy nagyítható, mint minden festő eszköz: ALT+jobb egérgomb lenn tart, jobbra-balra húz.) Ha több mozdulattal végzed a kijelölést, ügyelj arra, hogy “Hozzáadás a kijelöléshez”-re legyen a kijelölőecset beállítva.
  1. Most már átszínezheted a hátteret. Javaslom a Színezet/telítettség panelt (CTRL+U) vagy a Görbéket (CTRL+M). Ha készen vagy, tűntesd el a kijelölést: Menü > Kijelölés > Kijelölés megszüntetése (CTRL+D). Ezt a kombinációt érdemes megjegyezni, sokszor fogod használni…
  2. Mivel a képen szeretnénk érzékeltetni a térbeliséget, leemeljük a tölcsérnek azt a felét, ami közelebb van hozzánk. Ehhez jelöld ki ezt az alakzatot. Lehet, hogy a Gyorskijelölő eszköz túlfut majd, és kijelöli az egész tölcsért, de a felső részt a “Kijelölésből elvesz” beállítással eltüntetheted!
  1. A kijelölt tölcsérdarabot CTRL+C-vel másolod majd CTRL+V-vel beilleszted. Figyeld meg, hogy egy új réteg jött létre!
  1. Igen! Eljövendő életünkben legtöbbször majd azért jelölünk ki valamit, hogy egy új rétegre helyezve montázsoljunk vele.

    A retusálás és a kijelölés után üdvözöllek a Rétegek és a digitális montázs világában! Réteget vagy tárgyakat persze lophatunk egy másik képről is. Húzd be a munkaterület tetejére a körtés képet (tehát ne az alapképen ejtsd le, mert akkor háttérrel együtt ott egy külön réteget képezne…). Jelöld ki a körtét a képen Gyorskijelölővel! Majd CTRL+C. De! Azután menj át a tölcséres képre, és oda illeszd be (CTRL+V).
  1. Kissé bután néz ki ez a nagy körte. Az ábra szerinti Szabad átalakítás (CTRL+T) parancs felrakja a méretező fogantyúkat a tárgyra. Arányosan kicsinyíteni a régebbi Photoshopban a SHIFT-tel lehet, az újabbakban pedig ez az alapbeállítás! Így nem csak méretezni, de elhelyezni, sőt forgatni is lehet a kivágott képrészletet! A végén nyomj ENTERT, vagy a Beállítás-sorban egy pipát!
  1. Láthatod, rossz a rétegsorrend. Fogd meg a felső réteget, és húzd egy szinttel lejjebb a rétegkezelő panelen.

Szerintem elkészültél. Leadás: 03_kortefogyi.jpg

(4) DiOPTRIA

Hozzd létre a következő képet:

A szemüvegnél javaslom, hogy dolgozz Gyorskijelölővel, de ne a keretet, hanem a fehér hátteret jelöld ki (a lencsék alatt is!), majd a Menü > Kijelölés > Fordított Kijelölés panaccsal már nem a háttér, hanem a tárgy lesz kijelölve.

Leadás: 04_eminens.jpg

(5) KISMACI

Vágd ki a háttérből kismackót és helyezd el egy olyan képen, ahol te is ott vagy!

Leadás: 05_mackolany.jpg

(6) Tárgymontázs

Az Unsplash oldalon keress tárgyfotókat, majd a tárgyakat kivágva hozz létre minél érdekesebb digitális montázst a darabokból.

Leadás: 06_montage.jpg

(7) Saját montázs

Készíts saját ötletből montázst.

Leadás: 07_sajatmontazs.jpg