Kijelölés 1.

Kijelölést akkor használunk, ha a kép valamelyik részletét vagy területét el akarjuk különíteni a többitől.

Hogy miért?

  1. Mondjuk festegetni akarsz, és nem szeretnéd, hogy túlfusson a festék.
  2. Csak a kép bizonyos területét akarod módosítani (világosítani, átszínezni stb.).
  3. Szeretnéd kivágni az adott területet, majd egy másik rétegre helyezni.

Mindegyikre találsz majd példákat az alábbi feladatokban.

INNEN TÖLTSD LE AZ EREDETI KÉPEKET! EZEKEN DOLGOZZ!

(1) Piet Mondrian

Holland festő, a geometrikus absztrakció képviselője, a De Stijl művészcsoport tagja. Egyik képét fogjuk kissé hamisítani.

Titkos fegyverünk a Téglalap-kijelölő eszköz lesz…

…melynek Beállításai (a menü alatt) imígyen néznek! Figyelj minden feladatnál: A perem értéke NULLA legyen.

A feladat pedig:

a) Minden szürke téglalap legyen narancs színű!

A Téglalap-kijelöléssel rajzold át az első szürke téglalapot. Látni fogod a jellegzetes “masírozó hangyákat”, melyek az elkülönített terület széleit jelzik. Válts Ecsetre!

A szín beállításához kattins kettőt a festőszínre (kerettel jelöltem az Eszköztár alján), majd a felnyíló párbeszédpanelből válaszd ki a megfelelő színt!

Fess rá a kijelölt területre! Észre fogod venni, hogy nem tudsz a kép más részeire festeni, csak a kijelölésen belül.

Most válts vissza Téglalap-kijelölésre (M a gyorsbillentyűje), rajzold meg a következő kijelölést egy másik szürke téglalapon. Az új kijelöléssel eltűnt a régi?

Majd válts vissza Ecsetre (B a gyorsbillentyűje), és fesd narancsszínre a következő kijelölt területet. Folytasd ezt addig, míg eltűnnek a szürke téglalapok!

b) Minden piros téglalap legyen zöld!

Most a kijelölés után nem fogunk festeni, hanem egy képmódosító eljárással oldjuk meg a problémát:

Ezt a Menü > Kép > Korrekciók > Színezet/Telítettség (CTRL+U) párbeszédpanelen állíthatod, a fenti képhez hasonlóan.

c) Minden kék téglalap legyen vörös!

Biztosan kezded már unni, hogy minden téglalapot újra és újra ki kell jelölnöd. Nem lehetne egyszerre kijelölni az összes kék foltot, hogy utána egy művelettel átszínezd azokat?

Nos, erre is gondoltak a Photoshop tervezői. A kijelölés beállításaiban találsz négy opciót: A második ebből az unióképzés, azaz minden új kijelölést hozzáadhatsz a korábbiakhoz. (A Menü alatt találod…)

Egymás után jelöld ki ezzel a kék téglalapokat, majd az Ecsettel (B) fesd be vörösre az összeset.

d) Végül pedig a sárga téglalapok legyenek kékek!

Ha most csak nekiállsz kijelölgetni a sárga téglalapokat, akkor a program hozzáadja ezeket a kijelöléseket a korábbiakhoz. Ez nem célszerű, hiszen akkor az elpirult téglalapoknak is változik majd a színük. Inkább tüntesd el a kijelöléseket!

Annyira fontosak a képszerkesztésben a kijelölések, hogy még egy külön menüt is szenteltek nekik! Így megtisztítva a képet a menetelő hangyácskáktól, most már kijelölheted a sárga téglalapokat. Használd újra a Színezet/Telítettség panelt: Menü > Kép > Korrekciók > Színezet/Telítettség (CTRL+U).

A végeredmény valahogy így néz ki:

Ha készen vagy, add le 01_Mondrianom.jpg néven, vagy nyomtasd ki és add el a Vaterán néhány millió forintért, mint rég elveszett, de most megtalált Mondrian-képet!

(2) Bubik

A fenti képen színezz zöldre KÉT fehér lufit!

Az Ellipszis-kijelölő eszközt használd!

Figyelj arra, hogy éles legyen a kijelölés pereme!

Kezd mindig úgy, hogy egy fehér gömböt jelölsz ki (Új kijelölés):

Rajzolj képzeletben egy négyzetet a fehér buborék köré, ennek bal felső csücskéből indítsd az ellipszis rajzolását. Próbáld ki a bal második fehér bubival!

Színezéshez használd a Menü > Kép > Korrekciók > Görbék (CTRL+M) párbeszédpanelt, s annak a zöld csatornáját!

 

Azoknál a bubiknál, melyek fedésben vannak, először rajzold meg azt a kört, ami akkor látszana, ha a teljes bubit látnád, majd a kijelölés Beállításainál válts a Kijelölésből elvesz gombra, aztán rajzold át azt az objektumot, ami letakarja a bubit. Így a második kijelölés kivonódik az elsőből.

A Görbék eszközzel színezd (CTRL+M).

Minden újabb kijelölésnél válts vissza az Új kijelölés opcióra:

Rajzold át a fehér bubit, mintha teljesen látszana.

Válts át a kijelölésből kivonásra (ez olyan, mint az Inkscape-ben a halmazműveletek).

Rajzold át a fedő objektumot, így az egyik kijelölésből kivonja a másikat!

Leadás: 02_zoldbogyo.jpg

(3) Lasszó

Az alábbi képen színezd át a színes sokszögeket úgy, hogy minden sokszögön a saját komplementer színe legyen!

Ha a Menü > Kép > Korrekciók > Negatív (CTRL+I) parancsot kipróbálod, láthatod majd, mire gondolok. De csak majdnem…

Bár itt minden szín negatívba (azaz a komplementerébe) fordul, de a teljes képpel együtt a fehér közök, csatornák is átbuknak.

A feladat szerint viszont csak a színes sokszögeket szabad átforgatnunk!

Tehát csak ezeket kell kijelölni, majd egyenként átforgatni (CTRL+I). Mivel ezt sem téglalap- sem ellipszis-kijelölővel nem tudod megtenni, használd a Lasszó eszközöket.

Én a másodikat ajánlom, mert annál elég csak a csúcspontoknál kattintanod, míg az első szabadkézi rajzolású (ami először csuklógörcshöz majd idegösszeomláshoz vezet).

Leadás 03_geoart.jpg

(4) Csendélet

Itt van az ősz, a finom, lédús gyümölcsök… Mmm… (Nyál-nyel.) De a menzán megint kemény körtét kaptunk! Két hét, mire megpuhul. De nem nekem!

A Bio-Photoshop körteérlelő akár pár pecen belül is érett, lédús (nyál-nyel) gyümölcsöt varázsol még a frissen szedett villanykörtéből is! Rendelje meg még ma a Refi-Shop webáruházából!

Próbálja ki az új Mágneses lasszó eszközünket is! Az eszköz kiválasztása után, ha annak gombján elidőzik kicsit, egy kis animációban megmutatjuk a használatát. Látni fogja, hogy a Mágneses lasszóval (extra ajándék a Refi-Shopból!) milyen gyorsan és pontosan ki tud jelölni szabálytalan alakzatokat! Bővebb információért nyomja meg a További tudnivalók gombot!

A kijelölés végén nyomjon ENTER-t vagy zárja a kijelölést a kezdőponthoz, s kattintson egyet (ilyenkor egy kis kör jelenik meg a mutatónál).

A zöld körtéket érlelheti a Görbék (CTRL+M) eszközzel, amit most ingyen adunk a Bio-Photoshophoz!

Leadás: 04_still_life.jpg

(5) Ilyen volt, ilyen lett

A letöltött bal oldali képet módosítsd úgy, hogy a jobb oldalihoz hasonlóan nézzen ki!

Használhatod a Mágneslasszó vagy a Sokszöglasszó eszközöket vagy ezek kombinációit, hiszen a Kijelöléshez hozzáad és Kijelölésből elvesz opciókkal egészen bonyolult kijelöléseket is létrehozhatunk. (Ha a Sokszöglasszóval a finom részleteknél kicsiket lépsz, a Mágneslasszót megszégyenítő eredményre juthatsz…)

Leadás: 05_jozsiinthefuture.jpg

(6) Reklámmuki

A reklámkampány szervezője megkért, hogy a kék háttér legyen fehér, a fehér lap pedig legyen kék. (Miközben a fehér póló maradjon fehér a fogakkal együtt.)

Leadás: 06_MUKI.jpg

Leadás

Emailben csatolva küldd el az elkészült képeket. A levélben kérek egy szöveget is, ki vagy, mit küldesz (mintha a főnöködnek vagy egy megrendelődnek menne)!