Source

A Source egy 2005-ös videójáték-motor, amit a Valve fejlesztett ki a Half-Life 2 című játékhoz. Akkoriban az egy nagyon nagy dolog volt, hiszen nagyon sok grafikai és fizikai újítást adott a játékokhoz, amihez addig foghatót soha nem láthattak a játékosok. Természetesen ezek ma már sehol nincsenek a mai motorokhoz képest, de ennek ellenére sok játékfejlesztő és animátor a mai napig előszeretettel használja.

Half-Life 2: Last Coast – 2005. A Lost Coast célja az volt, hogy bemutassa az új,
nagy dinamikatartományú megjelenítést a Source játék-motorban.

Mi is az a moddolás?

A videójáték-moddolás (a módosítás, modifikáció rövidítése) az a folyamat, amelyben a játékosok vagy a rajongók megváltoztatnak a videójátékban egy vagy több aspektust, például hogyan néz ki vagy viselkedik a játékban pár elem. Erre példa a nagy klasszikus Doom (1993), melyet és az ahhoz hasonló játékokat sokan módosították régebben a játékosok. Saját pályákat készítettek vagy később teljesen új játékokat varázsoltak belőlük. A moddolók közössége ma is óriási, és folyamatosan növekszik. Számomra lenyűgöző, hogy egy ilyen régi klasszikushoz a mai napig milyen nagyszámú modifikáció készül.

Doom — 1993

És itt a Selaco — 2021: Igen, ez egy Doom modifikáció. Nem hiszek a szememnek!

Természetesen a moddolásból a Half-Life 2 sem maradhatott ki. Folyamatosan készülnek hozzá az egyre komolyabb modifikációk. A Valve cég régebben is híres volt erről. Náluk a moddolás a Half-Life első részénél kezdődött. A rajongók a GoldSrc motorban készítettek új pályákat a Half-Life 1-hez. A GoldSrc volt első Half-Life motor, ami szintén egy modifikáció volt. Alapját az id Software játékának, a Quake-nek a grafikus motorja képezi, melyet a Valve jelentős mértékben módosított.

Pár hónapja jelent meg a Black Mesa nevű videójáték, ami a legelső Half-Life újragondolása, amelyet a Crowbar Collective készített. A Valve az áldását adta rá, így az megvásárolható a Steam játékáruházban. A Crowbar Collective által modifikált Source motor verziója hajtja a játékot, így nagyon sokat javítottak a grafikán. A Source még soha sem volt ilyen szép!

Black Mesa — 2021

Manapság sokszor lehet hallani, hogy videójáték-fejlesztő cégek beperelik a moddereket (mint például a Nintendo, Rockstar Games stb.), hogy letiltsák munkáikat az internetről. A Valve ezt nem így gondolta. A modderek hobbiból dolgoztak ezeken projekteken, de néhány annyira jól sikerült hogy a Valve felvette őket, hogy náluk dolgozzanak. A modifikációkon ezután együtt dolgoztak tovább, majd teljes játékként adták ki ezeket.

Így készült el minden idők egyik legnépszerűbb játéka, a legelső Counter-Strike (2000), amely már több újabb résszel is büszkélkedhet. A legújabb része a Counter-Strike: Global Offensive (2012). A játék már majdnem tíz éves, de a rendszeres frissítéseknek és a megunhatatlan játékmenetének hála a mai napig a legnépszerűbb online játék a világon.

Mint minden játékánál, a Valve ehhez is publikálta a fejlesztői eszközöket. Ez a CS:GO SDK. Ez segédprogramok összessége, amelyek lehetővé teszik saját játékpályák és egyéb játékelemek létrehozását, amiket a készítőik publikálhatnak a játékon belüli Workshopban, így a játékosok bármikor hozzáférhetnek és játszhatnak rajtuk.

A pályákon kívül saját fegyver kinézeteket, matricákat is lehet készíteni. Ezeket Photoshopban a fegyver textúrájára kell megrajzolni, majd ráilleszteni a modellre.

Ez azért fontos, mert a játékban ezek a kinézetek megvásárolhatók és el is adhatók a virtuális piacon. Ha a kinézeted vagy saját pályád elég népszerű lesz a Workshopban van rá esély, hogy a következő frissítésben bekerüljön a játékba.

Mivel ezeket valódi pénzért lehet megvásárolni, a készítőjük is részesedést kap az eladások után.

Én is régóta szeretnék videójátékokkal foglalkozni. Kipróbáltam a CS:GO SDK-t, és elkezdtem benne pályát készíteni. Nem túl könnyű, hiszen kezdőként nagyon sok hibába lehet belefutni, amiket hihetetlen nehéz kijavítani. Van, amikor egyszerűen meg sem lehet nyitni a pályát a játékban, mert teljesen összeomlik.

A második pályám készítése során elég sokat fejlődtem. Próbáltam újabb interaktív dolgokat is beépíteni, mint például törhető falakat. Mivel ezt gyakorlásból készítettem, minden elem alapból megtalálható volt a játékban, azokat használtam fel. Itt textúrákra és a modellekre gondolok. Még soha nem készítettem saját elemeket, bár már kicsit elkezdtem ismerkedni a Blender 3D grafikai programmal.

A legújabb pályám, The Maze of Death, ami már egy ideje elérhető a Workshopban. Ez egy nagyon kicsi pálya, amit az SDK gyakorlása miatt készítettem, de végül egész hangulatosra sikeredett. Jelenleg 1347 letöltésnél tart. Ez nem egy nagy szám, de nekem sokat jelent. Innen is szeretném megköszönni a pálya tesztereinek a segítséget (Andris, Máté, Leó, Simon, Marcell, Roland, Emese), hiszen nélkülük nem sikerült volna.

The Maze of Death: https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=2416706571

Ha te is szeretnél hasonló pályákat készíteni, ajánlom TopHATTwaffle és 3kliksphilip Source SDK útmutató videóit, amik a YouTube-on megtalálhatók. Ezen kívül néha jól tud jönni a Valve Developer Community weboldala: https://developer.valvesoftware.com/wiki/SDK_Docs