Színbontás

Töltsd le és nézd meg a fenti PDF-et.

Készíts egy 8 oldalas, 100 × 100 mm-es oldalakból álló, párokba rendezett kiadványt SCRIBUS-ban, aminek nincsenek margói.

Fájl > Importálás > Vektoros fájl betöltése paranccsal helyezd el ezt a színmintát az első oldalon.

Figyelj arra, hogy a színkezelő rendszer be legyen kapcsolva! Enélkül nem tudsz majd színekre bontani.

Fájl > Kimenet előnézete > PDF paranccsal hívd be azt a párbeszédpanelt, amiben színre fogjuk bontani a dokumentumot. Itt, mivel nem nyomdai PDF-et akar alapállapotban készíteni, nem tudod majd bekapcsolni a CMYK megjelenítést. A legördülőn válaszd a PDF/X-1a-t, hiszen ez a nyomdai szabvány. Utána kapcsold be a színbontást.

Kicsit nagyíthatod az ablak méretét, majd a panel alján kérd a megjelölt beállítást, hogy a tartalom is illeszkedjen az ablakhoz.

Kapcsold ki először a ciánkék színkivonatot. Nézd meg, mely színekben volt ez az összetevő! Eltűnik pl. a felirat ott, ahol tiszta cián volt. Ha valamelyik kevert színben előfordult, az kifakul, elszíneződik. A Ciánkék nézetének ki-be kapcsolásával ellenőrizheted, melyek voltak ezek a színek. Kapcsold vissza az összes színt, s most a Magenta (bíborvörös) ki-be kapcsolgatásával nézd meg, hova kerül ez a szín, és milyen lenne a nyomat, amikor hiányzik.

Folytasd ezt az vizsgálatot a sárga és a fekete színekkel is! Majd nézd meg, milyen a nyomat, ha csak egy színt kapcsolsz be rajta! Utána kombináld valamilyen sorrendben a színeket.

Mire jó ez?

Gyakorlatilag most azokat a nyomólemezeket látod, melyekkel a nyomda dolgozik munkád reprodukálása során.

De minek nekünk ezt tudni, nem az ő dolguk ez? Igen, lehetünk angyali ártatlanságban, rábízva magunkat a programra, de a későbbiekben mutatok jópár példát arra, hogyan lehet elrontani a nyomást, ha ezekre nem figyelünk. Hamis színek, olvashatatlan szöveg, rossz színátmenetek, hogy csak néhányat említsek. Amik nem látszanak majd a monitoron. És ugye egyetértünk, hogy nem szeretnénk pár százezer forintot fizetni azért, mert valamit elrontunk. A nyomdai előkészítés ugyanis a grafikus feladata, nem a nyomdászé. A nyomdászé az, hogy helyesen leadott anyagból helyesen sokszorosítson.

Nos, akkor most jön az utolsó feladat, amit le kell adnod.

Keress egy képet magadról a Facebook-on, Instagramon vagy a gépeden. Indítsd el a KÉPMETSZŐT (Windows gomb melletti keresésbe beírod a nevét, rögtön megvan). Jelöld ki a területet, amit le akarsz lopni a képernyőről.

Ha megvan, KÉPMETSZŐ menüjében kérd a Szerkesztés > Másolás (CTRL+C) parancsot. Most bekerült a kép a gép memóriájának speciális helyére, a Vágólapra, ahonnan hozzáférhetnek más alkalmazások is.

A Scribus második oldalára rajzolj egy képkeretet. A míg a keret üres, át lesz húzva. Jobb egérgomb > Kép beillesztése vágólapról. Az előbb memóriába mentett kép beül a képkeretbe…

Ha nyomi, akkor kérd jobb egérgombbal a Kép kerethez igazítását…

Kérj erről az oldalról egy színbontást. (Fájl > Kimenet előnézete > PDF — fog egy hibaüzenetet dobni, melyben figyelmeztet, hogy az előbb beillesztett önarcképed nem nyomdai felbontású, de menj itt tovább!) Képmetszővel lopd le róla a ciánkék színnyomatot, majd illeszd be a 3. oldalra egy képkeretbe.

Folytasd a Magenta, Sárga és Fekete kivonatokkal. Helyezd ezeket a következő oldalakra. Így…

Igen, az eredmény kissé Ady Warhol-os kinézetű. De itt a vége!

Leadás: TEAMS-ben, a feladathoz csatolva.
Formátum: PDF/X-1a nyomdai jelekkel.
Név: 03_feladat_KERESZTNEV.pdf