Szent Júdás visszatér

Már az előző órán letöltötted a teljes csomagot, de ha elfelejtenéd, azért ide teszem… (Biztos, ami tuti…)

ITT VANNAK A SEGÉDFÁJLOK, CSOMAGOLD KI, EZEKKEL DOLGOZZ!

Ma ennek a MEDIUM könyvtárát használjuk a kivágásokhoz.

(1) Agatha — lustasszony-módszerrel

Az előző órán már visítófrászt kaptam egyesektől, akik észrevették a GYORSKIJELÖLŐ eszközön ezt a lehetőséget: Tárgy kijelölése.

Nem tudom, te hogy vagy vele, de ha választhatok, hogy a vakbélműtétemet egy 20 éves gyakorlattal rendelkező orvosprofesszor vagy Zsombor, a fiatal rezidens végezze el (aki már vágott ki képeket egy női magazinból egyébként), akkor én inkább az előbbit választanám. Meg kell szerezni a sebészi gyakorlatot, mert még szükség lehet rá akkor, amikor Photoshop Zsombor egy átmulatott éjszaka után bénázik a sebészkéssel.

Nézzük, Zsombor hogy csinálná? Nem nézek oda, nyomd meg a zsombor-gombot! Bocs: TÁRGY KIJELÖLÉSE…

Szép munka, Zsombor! Ellenőrizd le a Kijelölés és maszkolás gombbal fehér és fekete háttérrel. Finomítsd egy kicsit a Szegélyfinomító ecsettel a haját. (Ha szerencséd van, még egy gombot is találsz erre.)

Azért nem esküszöm meg, hogy ott van, mert a Photoshop verziójától is függ. Szóval az előző leckéhez hasonlóan készítsd elő PSD-ben a kis doktornőt (CTRL+C, CTRL+V, új réteg, régit feloldani, belevonszolni a kukába, PSD-ben menteni, ilyesmi).

(2) ILONA és SZILVIA

Ilona 24 órázott, ezért a haja nem lebben a szélben. Őt könnyű lesz körbevágni.

Szilviát a TÁRGY KIJELÖLÉSE egész jól közelíti, de azért érdemes körbefésülgetni a SZEGÉLYKIJELÖLŐ-vel, főleg ott, ahol a kék háttér áttör a hajon (bal vállán).

Mentsd őket, ahogy szoktuk.

(3) Zsolt egy problémás alak

A Tárgy kijelölése ilyen úszóhártyákat hoz létre a főorvos ujjai között. A végtelenhez mérve, semmi sem tökéletes — mondaná a Kis Herceg. Zsolt jó példa arra, hogy a Photoshop sem mindenóóóóóó ( minden hat ó).

Dolgozd meg egy kicsit a Gyorskijelölő eszközzel!

Emlékszel, itt lehet a kijelöléshez hozzáadni vagy éppen elvenni belőle. Egy trükk: Ha HOZZÁADÓ ecsetnél lenn tartod az ALT gombot, akkor átvált a KIVONÓ kijelölésre. De csak amíg lenn tartod. Ezzel kicsit be lehet gyorsítani a munkát.

ALT-ot lenn tartva, jobb egérgombot szintén, az egérrel jobbra-balra csúszkálva nagyíthatod vagy kicsinyítheted a fejét. Nem Zsoltnak, az ecsetnek!

Ha nem lett tökéletes, a Kijelölés és maszkolás párbeszédpanelben a Szegélykijelölő ecsettel is eltüntetheted az ujjak közti úszóhártyát. (Aztán az ecset eszközzel visszafestheted az elvékonyodó ujjakat.)

Nos, a lányok haja nem okozott ennyi gondot, mint egy nyitott tenyerű főorvos… Ez van. A Photoshopba még nem integrálták a Hálapénz eszközt, ami eltüntet minden problémát. Te azért kicsit dolgozd meg Zsolt jobb zsebének kontúrját. Komolyan. Meghálálja.

(4) Plakátkészítés Photoshopban

Őszintén: Vannak ismerőseim, akik mindent Photoshopban csinálnak. Mert a Photoshop mindenre (is) jó. Igen, lehet benne képeket szerkeszteni, filmet utómunkázni, mindezideig még 3D objektumokat is előkészíthettél 3D-nyomtatásra, meg szöveget is írhatsz benne, emellett vektorgrafikus eszközei is vannak. De a legjobb képszerkesztő a Photoshop. Nem filmvágó, animátor, háromdényomtató, szövegszerkesztő stb. Ennyi.

Szóval próbáljunk meg mindent a neki kitalált célszerszámmal elkészíteni.

  • A Photoshop bár tud PDF-et menteni, sőt a nyomdai PDF/X-1-es szabványt is ismeri, de az általa mentett PDF-re nem tudsz nyomdai jeleket tenni, nincs kifutója stb.
  • A Photoshop tud kifutót és vágójeleket is elhelyezni akkor, ha háztáji, otthoni nyomtatóra küldöd az anyagot. Azt pedig a nyomda körberöhögi — nemes egyszerűséggel.
  • A Photoshop PDF-ben görbeként, éles szegéllyel is tudja menteni a szövegeket, de a fekete szöveg alatt a betűk fehér alakzata lesz, szóval nem felülnyomással készíti (ami alap a kiadványszerkesztő programokban).

És igen, mindent ki lehet valahogy cselezni, de könyörgöm, érdemes? Amikor van egy jó kiadványszerkesztőnk, ami mindent korrekten kezel! Mindent, ami rá tartozik, de grafikában egyébként nem valami erős.

  • Nem tud pl. képeket módosítani, manipulálni, elmosni, perspektívát igazítani.

Így aztán ezt bízzuk a Photoshopra, a szöveges részeket meg az InDesignra.

(a) Lap előkészítése

Készítsünk egy üres, A3-as lapot némi módosítással. Menü > Fájl > Új…

A szélesség és magasság értékeihez is adj hozzá 6 mm-t a kijelölt A3-as lapon, amit a NYOMTATOTT fülön találsz. Ezzel eléred, hogy minden oldalra 3 mm-nyi kifutó kerüljön. (A Photoshop nem tud mit kezdeni a kifutó fogalmával, tehát kicseleztük.)

(b) Intelligens objektumok

A kitömörített segédállományok BACK mappájából húzz egy képet erre a lapra:

Nagyítsd a lap méretére, majd a műveletet zárd le pipával vagy ENTERREL. (Pipa a Beállítások sávban lesz a menü alatt. Ha a Photoshop néha megmakacsolja magát, valamit nem tudsz befejezni benne, mindig keresd meg a pipát, mielőtt a készítők felmenőit emlegetnéd.)

A rétegeknél megjelenik majd ez a kép, de ún. “intelligens objektumként”.

Ez azt jelenti, hogy csak beolvassa, megjeleníti ezt a képet, de nem rontja le, ha nagyítod vagy kicsinyíted. Azt mondjuk ilyenkor, hogy nem destruktívan szerkesztjük. Nem tudunk pl. ráfesteni, rögtön tiltakozik a program. Próbáld ki, de a végén nyomj Mégse-t!

Húzd be a képre a négy orvost. Elhelyezéskor méretezheted is, de ha már kipipáltad, és módosítani szeretnéd, akkor ezt a Menü > Szerkesztés > Szabad átalakítás (vagy egyszerűbben a CTRL+T) paranccsal tudod.

(c) Intelligens szűrők

A kompozíció mélységérzetét úgy tudod megváltoztatni, ha a hátteret kicsit elmosod:

Menü > Szűrő > Életlenítés > Gauss életlenítés. Miközben az előugró panelen elmosod, a háttérben is megfigyelheted annak változását.

No, most vessél egy pillantást a rétegekre! Mindegyik kívülről behozott réteg Intelligens objektum lett. A kórházi hátteret ábrázoló, kissé elmosott objektum alatt viszont megjelent egy új alréteg, melynek neve a szent keresztségben az Intelligens szűrők lett. Ez alatt kukucskál a Gauss-életlenítés. Mit is jelent ez?

Hogy az intelligens objektumok nem csak úgy ukmukfuk megváltoznak, aztán úgy maradnak, hanem az intelligens szűrőkkel bármikor módosíthatóak, átalakíthatóak. Képzeld el, ha véglegesen elhomályosult volna a háttér, de annyira túltolva, hogy már semmit nem látni élesen, aztán OKÉ, úgy marad, majd jön a főnököd, és azt mondja, jó-jó, de ne legyen annyira homályos. Kezdheted elölről… De most csak rákattintasz kétszer a Rétegkezelőn a Gauss-életlenítésre, előugrik a kis panel, és megspóroltál egy csomó időt. Zseniális!

Próbáljuk ki rögtön Szilviával! A csinos rezidens friss házas, akinek a férje még nem tudta, hogy a fehér köpenyeket nem mossuk kék gatyákkal. Így aztán kissé elszíneződött a munkaruhája. Sebaj. Menü > Kép > Korrekciók > Színegyensúly. A köpeny fényértéke a csúcsfényekhez tartozik, a kékből toljuk el a sárga fele.

A dologban az a jó, hogy ez is egy intelligens szűrő lesz, ami non-destruktív, tehát bármikor módosítható, korrigálható. Jaj, nagyon szeretem!

Innen aztán nyugodtan elszakadhatsz az én kis sablonplakátomtól. Némi homályosítással adhatsz mélységet az embereknek is, átvariálhatod őket.

El is felejtettem mondani: A Szent Júdás Kórház 2. részének adatai:

  • Főcím: Szent Júdás Kórház
  • Alcím: Hálátlan hálapénz
  • Rendezte: Fehérvári Gábor
  • Szereplők: Márton Réka, Sóki Szibilla, Kéki Szilvia, Kelemen Edgár
  • 2021. november 20-án a Dunán!

Ha a képi elemeket elkészítetted, mentsd PSD (Photoshop) állományban. Majd InDesignban egy A3-as 3 mm-es kifutójú lapon elhelyezve készítsd el a plakátot!