Rétegmaszk

EZT NEFELEJTSD EL LETÖLTENI!!!!

(1) Restauráljunk

Talán tudod, hogy Michelangelo Sixtus-kápolna freskóját 1979-től kezdve több évtizeden keresztül restaurálták. Most így néz ki:

https://www.vatican.va/various/cappelle/sistina_vr/index.html

Keresd meg a mennyezeten Dániel próféta freskóját.

Nyisd meg a 01_sixtus.psd állományt. Két rétegből áll: Eredeti, Koszos.

Utánozzuk a restaurálás folyamatát!

Tisztítsuk meg Dánielt és a könyvét tartó kis angyalkát radírral! Tehát a háttér maradjon a maga nemes (koszos) valójában, csak a prófétáról és kis segítőjéről vakarjuk le a sok évszázados szmötyit!

Ha készen vagy, mentsd másként 01_Dani.psd állományként. Csapd össze a kezed jól hallhatóan. Ha a tanár észrevette, nyisd meg újra az előbb elmentett állományt.

Tegyük fel, hogy az (okos) főnököd tegnap látta a munkádat, még meg is tapsolt (bravo!), sőt kérte, hogy küldd el neki a személyes e-mailcímére, hogy megmutathassa az anyukájának, akivel együtt lakik. De este a kedves mama felvetette, hogy mi lenne, ha a háttér lenne élénkebb, és Dániel és a könyvállvány tompább színű…

Most próbáld visszahozni rajta az elvesztett részeket! Működik a visszavonás (CTRL+ALT+Z vagy CTRL+Z)? Működnek az előzmények? Mit üzensz a kedves mamának?

Nos, nyisd meg megint a 01_sixtus.psd-t! Jelöld ki a Koszos réteget, majd az ábra szerint nyomd meg a Rétegmaszk gombot (egy lyukas téglalap). Valami ilyesmi lesz…

A Koszos réteg kapott egy tiszta fehér rétegmaszkot. Azt is látod, hogy a réteg és a maszk között tudsz váltogatni, ha a réteget jelölöd ki, azt lehet változtatni, ha a maszkot, akkor pedig amazt.

Oké, most jön a lényeg, ha ezt megjegyzed, mindent értesz majd:

  1. FEHÉR = átlátszatlan
  2. FEKETE = átlátszó
  3. SZÜRKE = áttetsző

Tehát, ha a rétegmaszk fehér, mint most, akkor a réteg ………………….. .

Mit kéne csinálni ahhoz, hogy bizonyos helyeken (környezet) átüssön?

Hogyan vigyük rá a feketét? Rendeljünk egyet? Nem, fessünk rá ecsettel!

Tényleg ennyire egyszerű: Ha feketével festesz a képre úgy, hogy nem a kép, hanem a rétegmaszk van kijelölve a Rétegkezelőn, akkor átüt rajta az alatta levő réteg, hiszen a FEKETE = ……………………. . Ha ugyanide fehérrel festesz, akkor visszajön a felső réteg eredeti színe, hiszen a FEHÉR = ………………………… .

Meg sem merem kérdezni: Mi van, ha más színnel festesz?

Mindenesetre láthatod, hogy bármivel is festesz, a rétegmaszk színeződik át, méghozzá úgy, hogy egy fekete-fehér (esetleg szürkeárnyalatos) képet látsz a maszkon.

Az eredeti (nem az anyás) kérés szerint vakard le a koszt Dánielről, s ha készen vagy, mutasd meg a tanárnak, beír egy pontot! Te meg mentsd a munkád!

(2) ANATÓMIA

Oké, ez a feladat egy vicc, semmi komoly. A rétegmaszk ugyanis kitűnően alkalmas digitális montázsolásra. S mivel megfigyelésem szerint a református iskolákban keveset foglalkozunka némi felvilágosítással, álljon itt egy feladat ennek ösztönzésére.

Nyisd meg a 02_puccer.psd állományt! Két rétege van: Mancika és Ancika. Mancika nyáriasan öltözött, míg Ancika pucér.

Tenyél fel egy rétegmaszkot Mancika rétegére, majd kezd el fekete ecsettel átfesteni a szemeit. Bátrabbak az egész arcát kezelhetik lemosóval. Mutasd meg a szomszédodnak az eredményt. Most fehérrel fesd vissza az arcát!

Kis használati kitérő: A Photoshopban rengeteg kis Easter Egg van elrejteve (meglepetés). Az Eszköztár alján eddig is használtad a festőszínt. (Ha kétszer kattintasz az előtérben levő színkártyára, ami itt éppen fehér, akkor egy jó kis színkeverő panelt dob fel a program…)

Narancsszín köröcskével jelöltem az alapértelmezett festő és háttérszíneket. Gyorsbillentyűjük (D) — default. Ha arra rákattintasz vagy megnyomod a (D)-t, akkor az alap fekete-fehér aktiválódik a két színkártyán. Türkizzel bekereteztem a színváltót (X), ami meg megcseréli ezt a két színt, vagy bármit, amit rávittél a két kártyára (X – exchange).

Így aztán ezeknél a feladatoknál, amikor rétegmaszkon dolgozol, festesz, megnyomod először a (D)-t, az behozza a fekete és a fehér színeket. Ha nem az van előtted, amivel festened kell (fekete az törlés, fehér a visszaállítás), akkor (X)-szel megcseréled őket. Így pillanatok alatt tudsz váltani, mindenféle keresgélés nélkül. Zárójelbezárva.

Oké, Mancika arca rendbejött. Most próbáljuk meg róla a mellyénél leszedegetni a ruhát. Gyengébb idegzetűek is bírják ki röhögés nélkül…

Oké, biztos levakargattad a lány többi testrészét is, és kiderült, hogy Anci nem Anna, hanem Andor.

Most tüntesd el a rétegmaszkot! (Húzd bele a kukába vagy azt kijelölve nyomd meg a kuka-gombot. Ha kérdez valamit — ne felejtsd, törölni akartad!)

Mancikára tegyél újabb rétegmaszkot, majd megfelelő festésekkel hozz létre egy szürreális montázst, melyen organikus egységben van egymással Mancika és Andor.

Az eredményt mutasd meg a tanárodnak egy pontért, majd mentsd el.

(3) TERMINANDOR

Nem tudom, melyik lehet vacakabb érzés: Ha kissé alulöltözött állapotban rád villantanak egy fényképezőgépet, vagy ha a reggeli fogmosás után rájössz, hogy egy ember-gép cyborg vagy. A Terminator sorozatban a gépek győztek a jövőben az emberek felett, és embernek álcázott robotokat küldenek vissza a múltba, hogy likvidálják azokat az embereket, akik ezt a jövőt megváltoztathatnák. Oké, ez nem lesz érettségi tétel, ha egyáltalán tudtad követni, csak egy zavaros sci-fi-ötlet…

Nos, Andor, akit az előző feladatban megismertél, a reggeli fogmosás során jön rá, hogy ő is egy Terminátor (élő szövet fémvázon). Nézd meg, ilyen volt Swarzenegger a filmben:

És a mi Andorunk…

Nyisd meg a 03_Andor.jpg állományt a Photoshopban, majd húzd rá a 03_Robi.jpg képet.

Már közben is méretezheted és forgathatod, majd nyomd meg az ENTER-t. Ilyenkor intelligens objektumként elhelyezi a rétegen. Egy baj van, így nem lehet pontosan illeszteni.

A rétegfedettség (1) értékét csökkentve a réteg áttetszővé válik. Bármikor igazíthatsz rajta a CTRL+T — szabad átalakítás gyorsbillentyűvel. Célszerű a szemeket egymásra illeszteni.

Helyezz rétegmaszkot a robot rétegére, majd fekete színű ecsettel szedd le a felesleget…

Jelezd a tánárnak, ha elkészültél, és kérd a pontodat! Mentsd le a művedet.

(4) Svarta jättar

Három első generációs svéd fiatalember, kiknek szülei a ’90-es években próbáltak szerencsét az északi országban, alternatív szintipop triót alapított Göteborgban Svarta jättar (fekete óriások) néven.

A promóciós anyagaikhoz a svéd nyárhoz (8 fok celsius) öltözve kimentek fényképezkedni az Északi-tengerhez. Fotós barátjuk ötlete volt, hogy Gustav, a legnyurgább srác kezdjen el lebegni a plakáton. Így…

Nyisd meg a 04_jattar.jpg állományt Photoshopban. Az alaprétegből készíts legalább két másolatot. Az alapréteg maradjon meg tartaléknak, ahhoz ne nyúlj. A második rétegről retusáld ki GUS-t, de úgy, hogy ne lehessen észrevenni.

A harmadik réteghez (lebegő fiú) adok egy kis segítséget:

  1. Gyorskijelölővel jelöld ki Gustav-ot.
  2. Finomítsd a Kijelölés és maszkolás panelben (különösen a hajánál és a cipőjénél). Nem lesz tökéletes az eredmény, de a rétegmaszkon úgy is tudsz még javítani.

3. És most jön a csavar! Ha lezártad a Kijelölés és maszkolás panelt, látni fogod a masírozó hangyákat Gus körül. Ha most megnyomod a Rétegkezelőn a Rétegmaszk gombot, akkor minden festegetés nélkül a kijelölésből egy tökéletes fekete-fehér rétegmaszkot hoz létre a program, ahol a fekete az átlátszó, a fehér az átlátszatlan képrészlet.

4. Ezután CTRL+T-vel elmozdíthatod a réteget, melynek nagy része ki van maszkolva, és Gus pedig lebeg…

5. A bakancsnál érdemes rétegmaszkra festéssel finomítani a képet.

Ha készen vagy, mentsd a művedet, szólj a tanárnak pontodért.

(5) Sanyitanár

Lajoszváry Sándor 35 éves koráig egy multinál dolgozott a zalabatybütykösi robotkutyagyárban. Aztán jött az angyali jelenés, a csinos Szvetlána személyében, aki Ungvárról költözött át, és éneket tanított a kanizsai gimnáziumban. Sándor levelezőn elvégezte az informatika-fizika szakot, majd jelentkezett a gimnáziumba, ahol az informatikát a karbantartó, a fizikát pedig a polgármester tanította — a nagy tanárhiány idején. Nem részletezem, egymásba szerettek. Hamar meg is ülték a lagzit, de az első nyáron Szvetlána a portfólióját írta, Sándor meg magántanítványokat fogadott, hogy meg tudjanak élni. Egy év tanítás után megőszült — alulról. Mármint a szakálla deres lett. Imígyen:

Készítsd el Lajoszváry Sándor igazolványképét. Nyisd meg hozzá a 05_sanyi.jpg állományt, majd húzd rá a 05_hipszter.jpg-t. Az így keletkező okos rétegen gyorskijekölővel válaszd le a szakállat, Kijelölés és maszkolás párbeszédpanellel finomítsd, majd készits belőle rétegmaszkot.

Ha kész, jelentkezz a tanárodnál. Pint. Bocs, pont. Elgépeltem.