Scribus 1.

Telepítés

https://sourceforge.net/projects/scribus/files/scribus-devel/1.5.6.1/scribus-1.5.6.1-windows-x64.exe/download

1. feladat: Folyosógaléria

A Scribus kiadványszerkesztő program. A célja, hogy korrekt kiadványokat — poszterek, szórólapok, füzetek, újságok, magazinok — tudj tervezni, és nyomdatechnikával sokszorosítani. Kisebb példányszám digitális nyomtatásához nem kell egy nagy tudomány, azt megvalósíthatod az Inscape programból is. De 1.000 vagy 10.000 példány kinyomtatásához olyan program kell, melyet felkészítettek több oldalas, oldalpárokban való tervezéshez, nyomdai előkészítéshez, négyszínnyomású anyagok gyártásához.

Ebben a feladatban tanárod felkér, hogy hozz létre egy portrésorozatot a novemberi folyosógalériához. A fotók forrása az ingyenes

https://unsplash.com/

A letöltéseknél figyelj arra, hogy mindig a legnagyobb felbontást használd, hiszen jó minőségű reprodukciókat készítünk majd.

Tölts le 5 képet! Fontos, hogy ezeket ne az asztalra mentegesd, hanem a DOKUMENTUMOK mappában hozz létre egy PROJEKT_1-es mappát, és ide gyűjtsd ezeket.

Elindítva a Scribust megkérdezi, hogy egy oldalas dokumentumot, vagy oldalpárokból álló kiadványt (füzet, újság, könyv) szeretnél. A méretet hagyd A4-esen. Mértékegység maradjon milliméter. De az egymás utáni oldalak száma legyen öt!

Rögtön mentsd is el ezt a dokumentumot a DOKUMENTUMOK mappa PROJEKT_1-es almappájába folyosogaleria.sla állománynéven.

Húzd be az első képet a munkaterület első lapjára.

A kép méretezőfogantyúival igazítsd a margók vonalára az oldalait. Mivel csak a kép egy részét fogod látni, a képen jobb egérgombbal kattintva, a helyi menüből válaszd a KÉP KERETHEZ IGAZÍTÁSA parancsot.

Azt veszed majd észre, ha most bármelyik oldal közepén levő fogantyúval méretezed, a kép “beleszorul” a keretbe. Finomítsuk egy kicsit a beállítást, ehhez kapcsold be az alábbi képen, jobb egérgombbal a helyi menüből előhívható panelt.

Itt át tudod alakítani SZABAD MÉRETEZÉS-re a kép tulajdonságát. Ezután a méretezőfogantyúkkal már meg lehet vágni a képet. Ez most nem bűn, a nyers fényképeket is át szabad vágással komponálni. Az alanti kép is elég statikus, középre igazított, unalmas 😉

Ha tehát az oldal vagy sarokfogantyúval mozgatsz ilyen szabad átalakításnál, simán vágod a képet. De ha nagyítani akarod…

Használd az ALT gombot. Vigyázz! Csak az ALT bár nagyítja, de szemmértéked szerint és nem arányosan. Ha azt is szeretnéd — mert mért ne –, hogy arányos legyen, akkor az ALT+CTRL gombok együttes lenn tartásával teheted meg ezt. Így gyorsan, interaktívan tudod nagyítani, majd ezek elengedésével vágni a képet. Vágod?

Ha duplán kattintasz a képbe, egy kis kék célkeresz jelenik meg, amivel a kereten belül el lehet tolni a képet, miközben a keret megvágja azt.

Ha a képet nagyítani szeretnéd a kereten belül, egyszerűen kattints az X- vagy Y-méretezés beviteli mezők egyikébe, majd az egér görgőjével pillanatok alatt átskálázhatod azt. Próbáld ki úgy is, hogy belekattintasz a mezőbe, majd a billentyűzet felfele és lefele nyilaival teszed ugyanezt. Az előbbi a CAD tervezőprogramok módszere, az utóbbi az InDesigné.

Most már mindent tudsz a képek komponálásáról, próbáld ki a többi képpel a következő oldalakon: Minden kép a margóhoz igazodjon, ne fogadd el az eredeti képkompozíciót, variáld át azt. Sűrűn ments (CTRL+S).

Ha elkészültél a képsorozattal, töltsd fel a TEAMS-be! De nem a mentett állományodat, mert azzal a nyomda nem tud mit kezdeni, hanem exportálj belőle PDF-et! Itt…

A maximális felbontást most a küldés miatt korlátozd 72 dpi-re. A PDF-et mentsd a PROJEKT_1 mappádba a fenti formában (ROZI helyett a saját keresztneveddel).

A SZÍN legyen nyomtatáshoz igazított (ilyenkor CMYK, azaz nyomdai színtérbe konvertálja a kiadványt).

A nyomdai előkészítés során pedig tegyük fel azokat a nyomatokra azokat a jeleket, amivel a nyomda vágni, illeszteni, ellenőrizni tudja a nyomatot. És… íme!

Szóval ez már jöhet a TEAMS-be!

2) Feladat: FORTEPAN

Az első feladat alapján készítsd el a decemberi folyosógalériát. Paraméterek: 5 kép, a FORTEPAN-ról mentve (amelyek tetszenek neked, fontos a kiválasztás is!, és figyelj arra, hogy ne a képernyőképet mentsd le, hanem a mentés ikonnal töltsd le a legjobb felbontásban), a dokumentum egyoldalas, A4 fekvő legyen, 5 oldalnyi!

Leadási formátum: 2_feladat_KERESZTNEV.pdf, nyomdai jelekkel!

3) Feladat: PEXELS

Készíts egy vízszintes tájolású, A3-as oldalt (keresd meg a szabvány méreteit az interneten), ahol a Pexels képgyűjteményből lementett több képet helyezel el valamilyen kompozícióban.

Leadási formátum: 3_feladat_KERESZTNEV.pdf, nyomdai jelekkel!