Még tovább retusálunk

FIGYELEM!
Az eredeti képeket innen töltsd le, ezekkel dolgozz!

(1) Talán ismerős a kép, az első órákon találkoztál vele. Most újra használjuk két új retusáló eszköz megismerésére.

Az első ezközt ugyanabban a csoportban találod, melyben az elmúlt óra fejlett retusáló eszközeit. Ő a FOLT eszköz.

Ezt az eszközt akkor érdemes használni, ha egy nagyobb, összefüggő textúrán van valami hiba vagy nem odaillő dolog. Itt például két csatornafedél, melyeket gyorsan el akarsz tüntetni.

Rajzold körbe az egyik fedelet ezzel az eszközzel úgy, hogy a körölötte levő betonozás is beleessen. A kijelölés, mely így létrejön ún. masírozó hangyákkal (az angol szakkifejezés is ez: marching ants) van jelölve.

Nyúlj be a belsejébe (fogd meg a csatornafedelet), majd mozgasd át egy olyan helyre, ahol egyenletes textúra van, amit a program így rámásol a foltkijelölésre, miközben az arréb mozgatott csatornafedél eltűnik…

Folyatsd a másik fedéllel!

Aztán a rövid szaggatott vonalakat tűntesd el.

Majd az embereket is a zebráról!

Leadás: 01_tisztaut_tisztazebra.jpg

(2) A FOLT eszköz segítségével szedd le a farmerra varrt foltokat. Kezd a legkisebbel, így egyre több helyed lesz a foltok eltüntetéséhez. Látni fogod, hogy ez az eszköz bár gyors, de alkalmasabb szabálytalan textúrákkal (fű, kő stb.) való foltozásra, mint olyan ember által készített, ismétlődő textúrákhoz, mint ez a farmervászon. Ha az eredmény nagyon egyenetlen, ne törődj vele, most a gyakorlás és nem a tökéletesség a cél…

Leadás: 02_farmerjako.jpg

(3) Kicsit furcsán nézett Sally anyukája a lányára, amikor ő ezzel a sminkkel akrt elindulni az érettségire.
“Csillagom, szedd le ezeket az izéket az arcodról, mert a tanáraid nem fogják értékelni a kreativitásod!”
“Jaj, anyu, te olyan maradi vagy!” — duzzogott a leányka, de aztán mégis leszedegette az öntapadó égitesteket.

Segíts neki a Photoshop Folt eszközével!

Leadás: 03_kiscsillag.jpg

(4) “Ezeknek a marháknak semmi érzéke a kompozícióhoz!” — üvöltött az operatőr, amikor már huszadszor forgatták a tehenek a réten jelenetet, a Hubert bácsi a bikapásztor c. osztrák filmhez.

És tényleg! Segítsük a filmkészítés nehéz folyamatát a Tartalomérzékeny mozgató eszközzel!

A Tartalommozgató (magyarosítsuk így a nevét) arra való, hogy egy képrészletet a Folt eszközhöz hasonlóan arréb rakj. Itt is be fogja hegeszteni egy környezeti textúrával az eredeti helyet, de nem tűnik el a tehén, hanem egy kicsit arrébb legelészik majd.

A művelet: Körberajzolod Bélát, a bal oldali marhát, megfogod és arrébb húzod. Miután láthatóan ott marad az új helyen, de a kijelölés is körülötte (szaladgálnak a masírozó hangyák), nyomj egy ENTERT vagy a kép feletti tulajdonságsorban egy pipát, hogy befejezze a képet! Látni fogod, hogy a Photoshop a legjobb tudása szerint kitölti a boci hűlt helyét…

Rendezd át a boci-kompozíciót! Minden állat máshol legeljen! Ha a Tartalommozgató fura, lelegelt foltokat hagy maga után, a Folt eszközzel gyógyítsd be a tájsebeket!

Leadás: 04_tehenekareten.jpg

Használd célszerűen az eddig tanult retusálóeszközöket!

(5) Egy képeskönyvbe a Pearl Harbour ellen támadó Mitsubishi Zero vadászbombázókat kellene illusztrálnod. A kecskeméti repülőnapon lencsevégre kaptál ebből hármat. Készíts belőlük egy nagyobb támadóflottát!

Leadás: 05_huszzero.jpg

(6) Fásítsd be a mező füves részeit!

Leadás: 06_fazom.jpg

(7) A Sínai-hegyi Szent Katalin kolostorban találták meg az egyik legrégebbi pantokrátor-ikont (Krisztus az uralkodó). A 6. századi császári ajándék Jézus-arca kissé furcsa…

Míg jobb szemével rád néz, a ballal valahova melléd. Egyes művészettörténészek azt feltételezik, hogy ebben Krisztus kettős természete, az emberi és isteni ábrázolódik ki.

Ennek igazolására elég csak egy tükröt tenni a kép hossztengelyére, és már is látszik az emberi (középen) és isteni (jobbra) természet. Az érvelés és a bizonyítás elég meggyőző. Mindazonáltal nem hiszem, hogy a festő eredetileg ilyen tudatosan és ennyire technikásan gondolkodott volna: Abban az időben még nem léteztek olyan és akkora tükrök, melyek segítségével egy képből két képet lehetett volna varázsolni — azaz ilyen frappánsan a közönségnek demonstrálni a jelenséget. Először a középkorban jelentek meg azok a fémtükrök, melyre üveglapot feszítve nem homályosodtak el oly hamar, mint az ókori fémtükrök. S csak a 13. századtól készítenek üveglapra foncsorozott — azaz mai értelemben vett — “velencei” tükröket.

Ha nagyon “képrombolók” akarunk lenni, elég taláncsak annyit mondani, hogy az emberi arc sosem teljesen szimmetrikus. Így minden arcnak “kettős” természete van. Másrészt valami nem stimmel a második tükrözéssel: A robusztusabb férfiarc erős szemtengely-széttartással rendelkezik, amire lehet azt mondani, hogy a technikás bizánci festő azt akarta kifelyezni, hogy mindent és mindenhol lát, és a két könyv meg az Ó- és Újszövetség, de azért ennyire ne feszítsük túl az értelmezési tartományt.

Kísérletképpen készítsd el a fentihez hasonló képet: Használd a Rajzvászon átméretezése, a Klónozó bélyegző és a Klónozás forrása panel tükrözés funkcióját.

Leadás: 07_pantokrator.jpg

(8) Befejezésül pedig itt van még egy eljárás: A Tartalomérzékeny kitöltés. Arra használjuk, hogy a képről eltüntessünk nem odavaló tárgyakat, személyeket. Itt például a képbe beugró fiúcskát.

Az alábbi képen mutatom, hogyan lehet körberajzolni a Lasszó eszközzel a képbe ugró arcátlan öngyilkosjelöltet.

A Lasszó is egy kijelölő eszköz (mint a Folt volt). Itt is masírozó hangya-nyomot hagy maga után. A Tartalomérzékeny kitöltést pedig kissé elrejtették (ó, szeretem a Photoshop menüit!) a Menü > Szerkesztés > Tartalomérzékeny kitöltésben.

Ez a parancs egy külön párbeszédablakot hoz be, melynek bal oldalán látod a kijelölt, eltüntetésre váró objektumot. Körülötte a zörd terület, ahonnan a Photoshop adatokat gyűjt a majdani kitöltésről. Jobbra a szinte tökéletes, Bungee Jumper nélküli kép. Nyíllal jelöltem azt a képterületet, ahol nekem egy kéttornyú épület keletkezett. (1)-essel azokat a beállításokat, melyek segíthetnek ennek finomításában. Az OK megnyomásával bezárul a panel.

De maradnak a masírozó hangyálok. Ezt a Menü > Kijelölés > Kijelölés megszüntetése (CTRL+D) paranccsal eltüntethető…

(9) Hogy miért is keresnek olyan jól az ügyvédek? A képen levő két ember: balra a gyilkos, jobbra az áldozat. A gyilkosság előtti két percben készítette a fotót egy fényképész, aki azóta tragikus hirtelenséggel elhunyt. Az ügyvéd viszont megszerezte a fotót, melyről — védence tiszta erkölcsének és alibijének igazolására — a nyolcadikos fia Tartalomérzékeny kitöltés eszközzel leretusálta az áldozatot. Készítsd el a Magányosan áldogáló becsületes ember fotóját.

Leadás: 09_neolj.jpg

Ezzel be is fejeztük a retusáló eszközeinkkel való ismerkedést. 😉