leporelló

A Behance oldalon találtam erre a háromhajtós prospektus-sablonra. (A kép illusztráció, a sablon megvásárolható az Envato honlapján.)
De mi is ez? Egy mini reklámanyag, mini portfólió, méghozzá egy fotós munkáiból összeállítva.
Készítsünk mi is valami hasonlót!

Mérete összehajtott állapotban 120 × 120 mm.

Az InDesignban természetesen kiterített állapotban tervezünk, két oldalt, melyek a lap “színe és fonákja” lesznek.

Állítsd be a Fájl > Új > Dokumentum paramétereit az alábbi kép szerint!
Nagyon figyelj, hogy minden pontosan ugyanúgy legyen, mint a képen!

  • Miért 360 mm a beállított szélesség?
  • Miért nincs jelölve az “Oldalpár”? Milyen kiadványoknál szoktuk bejelölni?
  • Mi az a kifutó?

Az OK-gombra kattintva létrejön a két hosszú oldal. Mivel az InDesign-nak sokféle munkaterületet be tudsz állítani, ezek közül válasszuk most lenti kép szerinti “Alapeszközök” elrendezést. Megfigyelheted, nagyon hasonló panelt kapsz ezzel a jobb oldalon, mint a nyílt forrású Scribusban volt. Annyi a különbség, hogy a Scribusban neked kellett keresgélned, hogy ebben valami beállítást megtalálj. Az InDesign viszont ezen a panelen mindig azt jeleníti meg, amire éppen szükséged lesz.

Íme, itt a Tulajdonságok-panel (akárcsak az Inkscape-ben, Blenderben vagy Scribusban).

Hogy tudjuk, pontosan hol lesznek a hajtások, ezekre az oldalakra segídvonalakat fogunk behúzni a függőleges vonalzóról az ábra szerint. A vonalzóra kattintasz, nem engeded fel az egér gombját, majd kattintva behúzod az oldal kb. harmadáig. A Tulajdonságok-panelen be tudod pontosan állítani: 120 mm!

Mindkét oldalon húzz be 120 mm-re és 240 mm-re egy-egy segédvonalat!

Hozz létre egy TRIFOLD nevű mappát a Dokumentumok mappádban, ahova mentsd le az alábbi referenciaképet!

Mentsd le ugyanide prospektus.indd néven a tervedet. Nézd meg Fájlkezelőben a TRIFOLD mappa tartalmát, majd húzd be a mentett képet az InDesign munkaterületére. Ott kattintva húzással helyezd el a képet.

Rajzolj egy Téglalapot a címlapra (1–2.), majd Pipetta eszközzel (3) lopd le a mályva színt az eredeti címlapra!

Rajzold meg ugyanígy a címlap türkiz vízszintes téglalapját!

Válts a bal oldali Eszköztáron (1) Előnézetre (2), vagy nyomd meg a (W) gombot. Ilyenkor úgy mutatja meg a tervedet, mintha ki lenne nyomtatva: Eltűnnek a segédvonalak, a keretek az objektumokról.

Ha még egyszer megnyomod a (W)-t, visszajutsz Normál nézetbe. Válts Előnézetre, és nézd meg, van-e kerete a két színezett téglalapnak. Ha igen, tüntesd el (3)!

Folytassuk a címlap felépítését! Egy kép elhelyezésével! > unsplash.com

Ments le nagy felbontásban az említett oldalról egy portrét a TRIFOLD mappába, majd húzd be onnan a munkaterületre. Vigyázz! Ha itt csak egyet kattintasz, akkor a nagy méretű kép ráterül az oldalra, bőven túllógva rajta. De ha kattintva átló irányba húzod, akkora lesz, mint megrajzolod. Próbáld ki a Tulajdonságok-panel Keretbe illesztés ikonjait, és figyeld meg, hogy viselkedik a keretben a kép ezek hatására.

Általánosan:

  • InDesign-ban a kép körüli nyolc kis méretezőfogantyúval vágod a képet. Vágod, ugye?…
  • A kép közepén levő tapadókoronggal a kereten belül húzod, áthelyezed, ennek megfelelően más lesz a képkivágás.
  • Ha arányosan akarod nagyítani a képkeretet (a képpel együtt), akkor nyomd le a CTRL gombot először, tartsd, nyomd hozzá a SHIFT-et, azt is tartsd, ezután bármely méretezőfogantyúval húzva a képkeret arányosan nő vagy csökken.

Mutatom, hogy néz ki a prospektus másik oldala: Töltsd le ezt a referenciaképet is, és helyezd el a második oldalon.

Ha azt látod, hogy rossz minőségű a kép, ne ijedj meg: Az InDesign (mint minden kiadványszerkesztő program) lebutítja, így nagyon sok képpel is gyorsan dolgozik a program. Ha eredeti szépségében akarod látni, válaszd ezt a menüpontot: Nézet > Felülnyomás előképe.

Bal oldalról az első képrácsot (az oldal szélétől az első segédvonalig) kellene kialakítanod. Ha nem látod a segédvonalat, nyomd meg a (W) gombot. Használd a Téglalapkeret eszközt. Ezekbe a keretekbe képeket tudsz elhelyezni majd. Ezek ugyanúgy színezhetők a Pipetta (I) eszköz segítségével, mint a címoldalon tettük.

A keretek a Nyíl eszközzel méretezhetőek. Nézd meg az elrendezést, majd görgess egy kicsit lejjebb, mert van egy jó trükköm, hogy ne őszülj bele a pontos illesztések rajzolásába.

Szóval, ha valamit pontosan akarsz illeszteni egy másik tárgyhoz, akkor kapcsold be a Menü > Nézet > Rácsok és Segédvonalak > Programozható segédvonalak menüpontot. Ezek olyan dinamikus segédvonalak, melyek rajzolás közben előbukkannak, ha van lehetőség az illesztésre. A pontos illesztés vonalakat alakít ki, amelyek vezetik a grafikát néző tekintetét.

Az Unsplash-ről keress ilyen képeket, majd mentsd a TRIFOLD mappába ezeket:

  • Erdő. Még egy erdő. Majd egy harmadik.
  • Vízesés.
  • Fotós egyszer, fotós mégegyszer.
  • Pálmafák naplementében.

Oké, akkor most keresd meg a Fájlkezelőd TRIFOLD mappáját, és ezeket a képeket húzd be egyenként az InDesign megfelelő képkereteibe. Mivel a képek nagyok, csak egy kis részletet látsz majd, de segítségedre lesz a Tulajdonságok-panel > Keretbe illesztés ikonsora.

A munka ezen fázisát exportáld PDF-fálként, majd töltsd fel a TEAMS-be! Ezzel be is fejeztük az ismerkedésünket az új programmal. Jövő héten folytatjuk a prospektust!