Kollázs

Elnevezése a francia collage (ragasztás) szóból származik. A XX. Században a kubisták készítették az első kollázsokat. A sík-technikájú kollázsnál különböző tárgyakat ragasztottak a képeik felületére: újságpapírt, tapétadarabokat, kártyát, bőrt, száraz falevelet. Nem akarták átlényegíteni az anyagokat, nem a jelentésük miatt kerültek oda, azok pusztán önmagukat jelentik a képeiken. (szövegtöredékek, betűk, újságcikkek). Különböző anyagokból szabad képépítésre nyílik lehetőség ezzel a technikával. A festett és ragasztott felületek aránya tetszőleges. A kollázsoknál a színek szerepe más mint a festésnél. Önállóbb az életük, anyagszerűen jelentkeznek vagy a különféle textúrákat segítik érvényesülni. Fontos alkotói elv a kontraszthatás, a sötét-világos, a hideg-meleg, az élénk-tompa színek variálása amivel mozgalmasabbá teszik a képeket.

(Bányász Judit: Vizuális megjelenítés — montázs, kollázs, különböző technikák)

Picasso: Gitárok (1912 — 1914) Itt ránézhetsz, milyen anyagokból alkotott két éven keresztül a géniusz.

Néhány modern kollázs közelről:

Fotómontázst fényképezőgéppel, egy negatívra komponálva technikailag elég körülményes készíteni. Sokkal egyszerűbb, ha a papírképek megfelelő részeit kivágjuk, egy lapra felragasztjuk, amit aztán lefényképezünk. Ez a különböző, egymással eredetileg kapcsolatban nem lévő elemek ragasztással történő egyesítése lényegében már fotókollázs. Külön-külön lefényképezett, majd összeragasztott és újra lefényképezett tárgyakkal, tájakkal, emberekkel. képtelen helyzetek, ellentétek, feszült hangulatok megteremtése válik lehetővé. A fotó kollázst a Bauhaus művészeti iskola teremtette meg. ( Kandinszkíj, Moholy-Nagy László ) Később a használati tárgyakat a műalkotásba bevonó pop art kedvenc műfaja lett. Sikeresen alkalmazzák reklámcélokra is.

(Bányász Judit: Vizuális megjelenítés — montázs, kollázs, különböző technikák)

A következő feladatokban kollázsokat, fotómontázsokat fogunk alkotni retró stílusban, inkább a grafikus hatásra, mint a Photoshop hiperrealisztikus képességeire hagyatkozva.

Minden feladatnál teljes önállóságot kapsz a kivitelezésben, de nagyon figyelj a feladat stílusára, tartalmára. Mindig adok megfigyelési szempontokat és technikai tanácsokat.

(1) Híres emberek

Minden képen egy híres ember (művész, tudós, államnő), vele összefüggésbe hozható tárgy vagy egy ábra, néhány színes geometrikus alakzat, mely átfedésbe kerül a képekkel, és egy popkultúrális idézet tipografikus kiemelésekkel (dalszöveg, versrészlet, rap stb.).

Felismered az összes híres embert?

Technika paraméterek és jótanácsok:

  1. Hozz létre egy 1420 × 1700 képpont nagyságú képet, melynek fehér a háttere és 72 képpont/hüvelyk (pixel/inch — ppi) a felbontása.
  2. Helyezz el rajta Tömör szín korrekciós réteget a következő színnel:

3. Keress egy általad tisztelt híres embert (nem celeb!), keress róla képet, és olyan tárgyat, ami az életművéhez kapcsolódik.

4. Húzd be a kompozíciódba úgy, hogy intelligens objektum legyen. Vágd körbe kijelöléssel, majd rétegmasszkkal.

5. Alakítsd fekete-fehér képpé a következő intelligens szűrővel: Kép > Korrekciók > Fekete-fehér.

6. Dolgozd meg ugyanígy a rá jellemző tárgyat.

7. Helyezz el színes geometrikus alakzatokat, majd a réteg színkeverése segítségével érd el, hogy megszínezzék az alattuk levő képrészleteket.

8. Keress egy popkulturális idézetet, majd helyezd el a képen.

9. A szöveg keretezései fekete téglalapok legyenek.

Leadás: A közös tárhelyre, mai dátum mappa, név — hiresemberem.psd | Mutasd meg a tanárodnak is, hogy pontozza!

(2) Anyagmontázs

A következő képek közös tulajdonsága az anyagszerűség. Válassz ki egyet (ami tetszik és kihívást jelent), és alkoss hasonlót!

A kép 1500 képpont (pixel) széles legyen.

Leadás: Közös tárhely — anyagozas.jpg. | Mutasd meg a tanárodnak is, hogy pontozza!

(3) Szalámizás

A következő képekben a közös motívum a test töredezettsége, hiánya, részeinek szétesése, darabolása. Válassz egy ötletet és készíts egy saját kompozíciót ennek a mintájára.

Leadás: szalamizas.jpg. | Mutasd meg a tanárodnak is, hogy pontozza!

(4) Vintázs montázs

Az alábbi kompozíciók jellegzetességei:

  • Megsárgult papírháttér.
  • Polgári viseletben múltszázadeleji emberek.
  • Valamilyen műszaki, technikai vagy tudományos illusztráció.
  • Korhű kézírás.

Leadás: vintazsmontazs.png | Mutasd meg a tanárodnak is, hogy pontozza!