Asszociatív távolság

Montage franciául: összeszerelés, összevágás. A szó több helyen is használatos a művészetben: Montázs vagy kollázs a képzőművészetben: meglevő elemekből (fényképek, újságképek, stb.) új alkotást hozunk létre. A filmművészetben montázsnak nevezzük, amikor két kép egymásutáni vetítése egy harmadik jelentéssel gazdagítja a nézőt. (Malacka vidáman szaladgál az ólban + a köszörűs szőrös keze felemel egy konyhakést = véres leszámolás a disznóólban. Pedig lehet, hogy térben és időben totál különböző helyeken vették fel a két snittet… A TE FEJEDBEN rakódik össze a két kép egy harmadik jelentéssé.)

Hallottál már Pierre Brassau művészetéről? Ha nem, kukkants ide

Szóval ezen az órán mi is egy ilyen átverést készítünk.

Asszociatív távolságnak nevezem azt mértéket, amivel egy alkotó jelentés-értelmezésre készteti a befogadót (néző, hallgató). Ha ez kicsi, akkor könnyen tud asszociálni a jelentésre a befogadó.

Így működnek pl. a Kérügma Kiadó igés lapjai. Nagyjából egy értelmi fogyatékos is felfogja, hogy itt kutyák futnak. Tehát mi is állhatatosan fussuk meg a hitnek amaz nemes küzdelmét. Itt kicsi az asszociatív távolság: a szöveg és a kép “montázsa” nem enged sokféle vagy távoli értelmezési lehetőséget. (Furcsa lenne, ha valaki e feliratos képre nézve a háborúra, a társadalmi igazságtalanságra vagy az élet értelmére asszociálna.)

Az alábbi feladatban képek és “magyarázó szövegek” olyan párosait fogjuk létrehozni oldalpárokon, melyek között tudatosan nagy asszociatív távolság lesz. Annyira tudatosan, hogy valójában semmi kapcsolat nem lesz közöttük. Mert véletlenszerűen választjuk a szövegeket.

feladat

Hozz létre egy minimum 16 oldalas, 120 × 120 mm-es, 3 mm kifutójú oldalpárokból álló kiadványt InDesignban, ahol az oldalpár egyik oldalán az Fortepan, Unsplash, Pexels vagy Pixabay oldalakról választott képek vannak, másik oldalán pedig a https://www.citatum.hu/ oldalról származó idézetek.

  1. Válassz 8 képet valamelyik ingyenes képügynökség készletéből, ami éppen megtetszik, különleges, esetleg szokatlan.
  2. Válassz 7 idézetet a Citatum szövegei közül. Fontos, hogy ne azon gondolkozz, melyik képhez milyen szöveg illik majd, mert mindegyik párosításnál az lesz a szabály, hogy az adott képhez NE hozzá illő szöveg kerüljön. Ezeket a szövegeket tedd egy JEGYZETTÖMB állományba.
  3. Az oldalpárok egyik oldalára tegyél egy képet (telibe, azaz a kifutóra lógatva), a másik oldalra egy szöveget (szerzőt is feltüntetve).
  4. Készítsd el a címlapot és hátlapot is. A kötet címe legyen egy véletlenszerűen választott szó vagy rövid mondat.

Exportáld kifutók nélkül a művedet, majd Acrobat Readerbe betöltve (oldalpáros nézetben!) próbáld ki egyik családtagodon vagy küldd el valamelyik csoporttagodnak. Figyeld meg, működni fog, az agyunk mindig jelentést keres!

Jó szórakozást!